Kredyt gotówkowy na świąteczne prezenty

Świąteczne prezenty zawsze bardzo cieszą wszystkich, którzy je dostają. Im liczniejsza rodzina, tym trudniej je jednak sfinansować, szczególnie jeśli wymarzone podarunki są bardzo kosztowne. Jeśli nie masz odłożonych oszczędności na ten cel, a szef w pracy nie zaplanował podwyżek świątecznych, rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy. Czy opłaca się go brać? Gdzie go szukać i czy każdy może go dostać? Odpowiadamy!

Kredyty gotówkowe w okresie przedświątecznym nie są niczym nowym. Wręcz przeciwnie, na taki rodzaj finansowania prezentów oraz innych wydatków związanych ze świętami, decyduje się z roku na rok coraz więcej Polaków. Nie powinno to dziwić, gdyż Boże Narodzenie jest bardzo kosztownym wydarzeniem. Badania pokazują, że na zakupy świąteczne jedno gospodarstwo domowe wydaje średnio 1160 złotych. W niektórych domach jest to jeszcze więcej. Na co najczęściej wydajemy środki w okresie świątecznym?

Kredyt gotówkowy na święta – na co przeznaczamy?

W okolicy Świąt wydatków jest na tyle dużo, że można znaleźć wiele pomysłów na wydanie pieniędzy z kredytu gotówkowego. Jakie zwykle mają przeznaczenie?

 • prezenty pod choinkę
 • składniki do potraw świątecznych
 • catering świąteczny
 • dekoracje świąteczne
 • nowe eleganckie ubrania
 • usługi, na przykład wizyta u fryzjera lub kosmetyczki
 • choinka

Prezenty świąteczne to więc tylko kropla w morzu wydatków związanych z organizacją świąt. Dodatkowo zaraz po świętach organizujemy wyjazdy lub bale sylwestrowe, które kosztują równie dużo, a nawet więcej.

Kredyt gotówkowy na świąteczne prezenty – dla kogo?

Kredyt gotówkowy na świąteczne prezenty dostępny jest szerokiego grona osób. Głównym warunkiem, jaki trzeba spełnić, żeby go otrzymać, jest wykazanie stałego źródła dochodów. Bank sprawdza jednak również zdolność kredytową oraz historię kredytową swoich klientów. Wpisy na listach dłużników, zapisy o spóźnianiu się z płatnościami oraz zbyt duża liczba innych zobowiązań mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić Ci otrzymanie kredytu na święta. Banki niechętnie udzielają kredytów również osobom bez jakiejkolwiek historii kredytowej.

Kredyt gotówkowy na prezenty – na co zwracać uwagę?

Kredyt gotówkowy na święta to w praktyce kredyt gotówkowy, który możesz przeznaczyć na dowolne cele. Zanim się na niego zdecydujesz, powinieneś przeanalizować ofertę w taki sam sposób, jak każdy inny kredyt. Na jakie parametry musisz zwrócić uwagę?

 • wysokość oprocentowania – mówi Ci ona o wysokości odsetek, jakie będziesz musiał zapłacić wraz z ratami kredytu
 • prowizja – opłata naliczana przez bank jednorazowo w związku z podpisywaną umową
 • opłata przygotowawcza – dodatkowa opłata, która obejmuje koszty przygotowania umowy kredytowej
 • ubezpieczenie kredytu – często obowiązkowe, zmniejszające ryzyko, że bank nie odzyska wypłaconych środków
 • RRSO – czyli rzeczywista roczna stopa procentowa, uwzględniająca łącznie prowizje, oprocentowanie oraz inne dopłaty związane z kredytem
Warto wiedzieć!   Pamiętaj, żeby bardzo dokładnie sprawdzać warunki umowy. Niektóre koszty nie są podane w ofercie bezpośrednio. Czasem okazuje się, że promocyjna oferta na prezenty świąteczne jest dużo droższa niż klasyczna oferta kredytu gotówkowego w innym banku.

Kredyt gotówkowy na święta – jak znaleźć najlepsze propozycje?

W ofercie banków znajdziesz bardzo wiele propozycji kredytów gotówkowych. Przejrzenie ich i porównanie między sobą z pewnością zajmie Ci trochę czasu, jednak na pewno będzie się opłacać. Żeby ułatwić sobie zadanie, możesz skorzystać z darmowych porównywarek finansowych oraz kalkulatorów dostępnych w sieci. W prosty sposób porównują one konkurencyjne oferty bankowe. Możesz także wziąć pod uwagę propozycje prywatnych firm. Niektóre oferty pożyczek na święta mogą być korzystniejsze niż niejeden kredyt gotówkowy.

Kredyt gotówkowy czy pożyczka – co opłaca się bardziej?

Poza kredytami gotówkowymi na rynku dostępne są również pożyczki bankowe na święta. Ich zaletą jest znacznie krótszy czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu środków lub odrzuceniu wniosku. W przypadku kredytu gotówkowego bank zwykle wydaje decyzję w ciągu dwóch tygodni. Firmy pożyczkowe niekiedy robią to nawet w ciągu kilku godzin.

Drugą zaletą pożyczek są niekiedy niższe koszty. Dla nowych klientów firmy pożyczkowe przygotowują oferty pożyczek bez dodatkowych opłat. Najczęściej wystarczy się jedynie wywiązać się ze swoich obowiązków i zapłacić zobowiązanie terminowo, żeby nie podnosić żadnych kosztów. Z drugiej strony jednak każdy dzień zwłoki powoduje zazwyczaj konieczność płacenia znacznych dodatkowych opłat za zmiany w harmonogramie.

Kredyty gotówkowe na święta – kiedy warto z nich skorzystać?

Kredyty gotówkowe na święta to opcje, z których warto skorzystać tylko, jeśli ma się pewność, że będziesz w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie. Jeśli nie spodziewasz się poprawy sytuacji finansowej w najbliższej przyszłości, wchodzenie w Nowy Rok z długami może nie być najlepszym wyjściem. Przed podjęciem decyzji dokładnie przeanalizuj więc wszystkie za i przeciw.