Pożyczka hipoteczna dla firm – sprawdź, jak wziąć pożyczki hipoteczne?

Kredyty i pożyczki to wsparcie finansowe nie tylko dla klientów indywidualnych, ale również dla firm. Takie zobowiązanie okazuje się niejednokrotnie „ostatnią deską ratunku”, by móc utrzymać biznes, rozwijać go i czerpać pożądane zyski. Jedną z najczęściej wykorzystywanych opcji jest pożyczka hipoteczna dla firm. Na czym w tym przypadku polega współpraca z instytucją bankową? Które firmy mogą starać się o takie zobowiązanie? Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Pożyczka hipoteczna dla firm – warunki udzielania

Warto wiedzieć, że pożyczki dla firm najczęściej zaciągane są na duże wartości, od kilkudziesięciu tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych. Nic dziwnego, że takie zobowiązania charakteryzują się znacznym ryzykiem kredytowym, a więc ryzykiem niewypłacalności podmiotów biznesowych, które starają się o współpracę z instytucją, która oferuje finansowe wsparcie. To dlatego jedną z lepszych opcji są pożyczki hipoteczne dla firm. Okazuje się, że pożyczka hipoteczna dla firm oferowana jest na najbardziej preferencyjnych warunkach.

Pożyczka hipoteczna – co to właściwie jest?

To zobowiązanie finansowe, które udzielane jest z dodatkowym zabezpieczeniem. Takie stanowi własna nieruchomość, jaka wchodzi w skład firmy wnioskującej o tego rodzaju wsparcie. Dzięki temu, że pożyczka hipoteczna zostaje zabezpieczana, firma uzyskuje pomoc na atrakcyjnych i jakże opłacalnych warunkach. Przede wszystkim uzyskuje zdolność kredytową, staje się wypłacalnym kredytobiorcą i wiarygodnym w oczach banku klientem. Pamiętajmy, że pożyczka hipoteczna dla firm może być udzielana aż do 60% wartości nieruchomości, która staje się zabezpieczeniem. W tym przypadku najczęściej nie jest też wymagany wkład własny.

Pożyczka hipoteczna – dla kogo?

Pożyczka hipoteczna dla firm dedykowana jest podmiotom gospodarczym, które prowadzą na terenie Polski biznes zarobkowy. To zobowiązanie dla tych firm, których własnością jest nieruchomość, jaka może być wniesiona jako dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki temu z pożyczki finansowej tego rodzaju korzystać mogą zarówno firmy z wieloletnim doświadczeniem na rynku bez względu na branżę, jak i firmy zupełnie nowe, które potrzebują finansowego wsparcia na rozwój swojej działalności.

Pamiętajmy jednak, że nie dla wszystkich firm jest pożyczka hipoteczna. Warunki, jakie stawia bank, są jednoznaczne. Chociaż uzyskiwane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci wpisu do hipoteki, to każda instytucja sprawdzi również historię i zdolność kredytową potencjalnego klienta. Jeśli ten posiada zaległości albo w przeszłości nie regulować comiesięcznych rat w wyznaczonym terminie, raczej nie otrzyma pożyczki hipotecznej.

Każdy bank czy firma pożyczkowa stawia także inne warunki. Niektóre wymagają jeszcze innych zabezpieczeń, na przykład w postaci wkładu własnego. Niektóre żądają zaświadczeń z ZUS i US, a nawet rekomendacji ze strony kontrahentów. Właśnie dlatego, że pożyczka hipoteczna dla firm za każdym razem jest inna, warto najlepiej porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie ofert.

Pożyczka hipoteczna dla firm – gdzie najłatwiej dostać?

Firmy, które wymagają finansowego wsparcia, muszą zdawać sobie sprawę, że priorytetem w ramach wyboru konkretnej instytucji, jaka jej takowego udzieli, nigdy nie powinna być łatwość uzyskania zobowiązania pożyczkowego czy minimum formalności, jakie się z tym wiążą. Oczywiście, są to ważne czynniki, natomiast najbardziej liczy się opłacalność takiego kredytu. W grę wchodzą przecież ogromne sumy pieniędzy, konieczne do comiesięcznej spłaty raty, ale też nieruchomość, która została ustanowiona pod zastaw.

Jak powinna być więc wybierana pożyczka hipoteczna dla firm? Ranking sprawdzi się w tym celu doskonale. To zestawienie, które porównuje najważniejsze czynniki, jakie mają znaczenie dla atrakcyjności oraz opłacalności danego zobowiązania. Każda pożyczka musi być „szyta na miarę”, by mogła nastąpić jej dogodna spłata. Liczy się więc oprocentowanie, wysokość rat, czas trwania umowy kredytowej, ale też wszelkie dodatkowe koszty i wskaźnik RRSO. Firmy powinny też zwracać uwagę na maksymalną wartość takiego zobowiązania oraz warunki dotyczące hipoteki, jaka ma być dodatkowym zabezpieczeniem. To przecież ona ma znaczenie dla weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego klienta.

Co ważne, każda firma powinna też oszacować opłaty, jakie generuje wybrana pożyczka hipoteczna. Kalkulator rat jest do tego idealnym narzędziem. Dzięki niemu udaje się oszacować szanse na współpracę z bankiem, ale też wskaźnik RRSO. Pamiętajmy, że oprocentowanie nie jest jedynym czynnikiem, jaki generuje koszty dla kredytobiorcy. Liczy się też wysokość prowizji za udzielenie pożyczki hipotecznej, odsetki czy dodatkowe opłaty, takie jak konieczność wykupienia ubezpieczenia. Dopiero wtedy udaje się poznać rzeczywistą wartość zaciąganego zobowiązania.