Wniosek online o kredyt konsolidacyjny – wzór

O kredyt konsolidacyjny warto wnioskować w sytuacji, gdy chce się zamienić kilka kredytów w jedno zobowiązanie i płacić niższe raty. Jest to bardzo specyficzny produkt finansowy pomagający uporać się ze spłatą zadłużenia. Proponują go zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. Dowiedz się, jak złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny online, a także jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tego rozwiązania.

Do czego służy kredyt konsolidacyjny?

Na tle innych produktów kredytowych kredyt konsolidacyjny wyróżnia się dość specyficznymi warunkami. Jest to bowiem kredyt, który udzielany jest na spłatę innych zobowiązań takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe, czy raty za sprzęt AGD.

Z oferty konsolidacji korzystają osoby, które spłacają co najmniej 2-3 takie zobowiązania i chcą je zamienić na jedno, by móc regulować jedną, a nie kilka rat w miesiącu. Z założenia nowa rata powinna być ustalona w kwocie dostosowanej do aktualnych możliwości finansowych kredytobiorcy. Z reguły jest ona niższa niż suma dotychczas regulowanych rat, co przekłada się na wydłużenie okresu kredytowania.

Głównym celem konsolidacji kredytów jest ułatwienie spłaty zadłużenia. Najczęściej bowiem z tego rozwiązania korzystają osoby, które zaczęły mieć problemy z regulowaniem rat swoich zobowiązań.

Warto też wiedzieć, że większość instytucji w ramach kredytu konsolidacyjnego umożliwia pożyczenie dodatkowej gotówki na dowolny cel, choć skorzystanie z takiej opcji zależy od posiadanej zdolności kredytowej.

Gdzie złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny online?

Rozwój usług finansowych świadczonych przez Internet sprawił, że również o kredyty i pożyczki można dzisiaj ubiegać się w sposób zdalny, bez wychodzenia z domu. Taką możliwość oferują zarówno banki, jak i firmy pozabankowe. W praktyce w większości z nich można więc złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny online, który jednak w poszczególnych instytucjach może wyglądać nieco inaczej, co wyjaśnimy w kolejnym akapicie.

Zasady udzielania kredytu konsolidacyjnego (lub pożyczki konsolidacyjnej) są w gruncie rzeczy podobne we wszystkich instytucjach. Mimo to wybór kredytodawcy należy dobrze przemyśleć. Przede wszystkim warto porównać warunki kredytów, zwracając uwagę w szczególności na następujące parametry ofert:

  • minimalną i maksymalną kwotę, o jaką można się ubiegać,
  • rodzaje zobowiązań, jakie można skonsolidować,
  • możliwość dobrania dodatkowej gotówki na dowolny cel,
  • koszty kredytu konsolidacyjnego – wysokość oprocentowania, prowizji i innych ewentualnych opłat, a także wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która przedstawia całkowite koszty zaciągnięcia zobowiązania w ujęciu rocznym.

Najłatwiej znaleźć korzystny kredyt konsolidacyjny online, korzystając z popularnych porównywarek i rankingów produktów finansowych.

Jak wygląda wniosek o kredyt konsolidacyjny?

Jeśli chcesz złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny online, zrobisz to bez problemu na stronach wielu banków i firm pozabankowych. Sposób wnioskowania może się jednak różnić w poszczególnych instytucjach.

W wielu bankach należy wypełnić na stronie krótki formularz kontaktowy, po którym następuje rozmowa telefoniczna z doradcą. To podczas niej trzeba odpowiedzieć na pytania dotyczące sytuacji zawodowej i finansowej, a także podać informacje dotyczące zobowiązań, jakie się chce skonsolidować. Na tej podstawie dokonywana jest ocena zdolności kredytowej i podejmowana wstępna decyzja o przyznaniu kredytu.

Niektóre instytucje, również te proponujące kredyt konsolidacyjny pozabankowy, udostępniają natomiast kompletny formularz wniosku online, który należy samodzielnie wypełnić i przesłać elektronicznie do rozpatrzenia. Najczęściej należy w nim wpisać następujące informacje:

  • dane personalne i adresowe,
  • dane kontaktowe,
  • dane z dowodu osobistego (numer dowodu i PESEL),
  • dane na temat zatrudnienia, pracodawcy i wysokości zarobków (np. z 3 ostatnich miesięcy),
  • informacje na temat stanu cywilnego i liczby osób na utrzymaniu,
  • informacje na temat zobowiązań do konsolidacji (lub ich łączna suma).

Na stronach wielu instytucji można znaleźć kompletny wzór wniosku o kredyt konsolidacyjny, jednak coraz częściej stosowane są formularze interaktywne, w których kolejne rubryki są widoczne dopiero po wypełnieniu poprzednich.

Jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Konsolidację kredytów i pożyczek oferują przede wszystkim banki, w których skorzystanie z tego rozwiązania wymaga spełnienia określonych warunków. Przede wszystkim należy mieć zdolność kredytową, czyli możliwości finansowe do spłaty zobowiązania. Jest ona oceniania głównie na podstawie dochodów.

Banki biorą pod uwagę także historię kredytową klienta – jeśli widnieją w niej zaległości lub poważne opóźnienia w spłacie innych pożyczek, z dużym prawdopodobieństwem odrzucą wniosek o konsolidację. W takim przypadku należy rozejrzeć się za firmą pozabankową, która oferuje kredyt konsolidacyjny bez BIK, czyli bez sprawdzania historii kredytowej. Takie oferty są nieco droższe od bankowych, ale za to umożliwiają konsolidację zobowiązań osobom bardzo zadłużonym i ze słabą zdolnością kredytową.